137
20 shares, 137 points

Fiat Panda за Италијанците е „Пандино“. Во Ломбардија постои град со тоа име. Сосем логично, сопствениците на малечкиот модел на Fiat повторно се собраа на средба во Пандино

Најголемиот собир на сопственици на Fiat Panda во светот почна пред неколку години, како идеја за заедничко дружење на неколку пријатели во ломбардиското гратче Пандино. На собирот годинава пристигнаа возила отсекаде, од Германија, Италија, Белгија, Шпанија, Велика Британија, Австрија – вкупно 365 возила. Тоа е речиси двапати повеќе од лани, кога собирот се одржа првпат како официјален настан.

Fiat дополнотелно му даде свечен карактер на „Panda a Pandino“ во средновековникот замок Кастело Висконтео, со премиерата на Panda Waze. Станува збор за специјална серија којашто е опремена со инфо-забавниот систем Uconnect, според истоимената мобилна апликација. Waze им овозможува на повеќе од 100 милиони корисници низ светот да споделуваат сообраќајни информации во реално време. На тој начин, со навигацијата на телефонот секогаш може да се најде најдобрата рута.

Учесниците на овогодишното издание на „Панда во Пандино“ извозеа тура низ Ломбардија и донираа средства за локална хуманитарна организација.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

137
20 shares, 137 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format