150
24 shares, 150 points

Важен настан се одвиваше вчера во тест-центарот на Fiat во Балоко, во близина на Торино. Шефот Серџо Маркијоне го претстави планот за следните пет години. Италија има причина да слави затоа што овој менаџер во пуловер комплетно го ослободи Fiat од долговите

Најважниот човек со пуловер во автомобилската бранша даде повод 1-ви јуни да стане нов национален празник на Италија. Fiat, заедно со американскиот Chysler, повеќе нема долгови. Серџо Маркијоне, човекот што застана зад кормилото на Fiat во 2004 година, во времето на најголемата финансиска криза во Торино, вчера најави дека неговата компанија ќе претстави 19 комплетно нови модели до 2022 година. Дури десет модели ќе возат чисто на струја, на тоа следат и бројни плагин-хибридни модели. Дизелот постепено ќе исчеснува од понудата на FCA.

Ова се клучните моменти од новиот петогодишен план на Fiat Chrysler во најкусата можна форма

Jeep

Jeep ја проширува понудата со шест комплетно нови модели, вклучувајќи враќање на луксузниот Wagoneer и на неговата верзија Grand Wagoneer. На тоа следат пикап, верзија од Cherokee и Grand Cherokee со трет ред седишта, како и нов основен модел што ќе се позиционира под Renegade. Дополнително ќе следи и производство на 4 нови модели со погон на батерии во Кина.

јееп

Alfa Romeo

Шест модели од „празен лист хартија“ ќе го добијат логото со змијата на Alfa Romeo. Некои од нив се мошне познати имиња, како GTV или 8c. По еден нов теренец ќе пристигне во класите под и над Stelvio, вклучувајќи и верзија со продоложено меѓускино растојание од самиот Stelvio. Планот се комплетира со втора изведба од Giulia, исто така со продолжена каросерија.

алфа ромео

Maserati

Levante ќе добие помал брат, пристига и спортското купе Alfieri, вклучувајќи и кабриолет изведба од него. Како што беше најавено претходно, Maserati ќе се профилира како специјалист за електричен погон во FCA. Levante, Quattroporte и двете каросериски изведби од новиот Alfieri ќе се понудат во верзија со погон на батерија.

масерати

Fiat

Матичната марка се ориентира на Fiat 500. Нова генерација на вечниот модел пристига наскоро, како дополнителна каросериска изведба во гамата следи Fiat 500 Giardiniera, како реинкарнација на комби изведбата од оригиналниот модел. Двата модела ќе се нудат и во верзија со погон на батерии.

Fiat повеќе ќе напаѓа на латиноамериканскиот пазар, со евтин теренец со три реда седишта во средната класа, како и со теренци во мини и градската класа.

рам

RAM

Лесна варијанта од специјалистот за пикапи во концернот, во согласност со очекуваниот раст во продажбата во овој сегмент во повеќе светски региони.

фиат

Уште две важни забелешки

– До 2022 година, концернот очеува да заштеди 10 милијарди евра, меѓу другото и со скусување на бројот на платформи, од сегашните 16 на само 12 платформи за сите марки од концернот.

– Вкупно ќе се инвестираат 45 милијарди евра во периодот: 30% во обновување на постоечките модели, 20% во комплетно нови модели, 20% во електричен погон, 15% во конвенционални мотори и менувачи, 15% во инфраструктура.

Вака изгледа планот за распределба на вложувањата во одделните марки во концернот

kapital raspored

Вака се менуваше и ќе се менува уделот на различните каросериски изведби во продажбата на Fiat Chrysler до 2022 година

европа удел каросерии

удел на сегменти свет

нафта удел


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
24 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *