198
27 shares, 198 points

Шефот на Fiat Chrysler почина. Серџо Маркијоне постигна чудо за италијанскиот производител, вети дека ќе го ослободи Fiat од долгови и го оствари ветувањето кусо пред да замине

Серџо Маркијоне почина. Fiat го соопшти тоа, а веста за смртта на топ-менаџерот веднаш потоа ја објавија и Кориере дела Сера, Ла Република и останатите италијански медиуми.

По операцијата на рамо во почетокот на јули се случиле неочекувани компликации. Концернот Fiat Chrysler во саботата објави официјално дека здравствената состојба на долгогодишниот генерален директор се влошила значително.

Маркијоне три недели се наоѓаше на Универзитетската клиника во Цирих, кадешто му беше извршена операција на рамото. Зафатот бил извршен поради отстранување на канцерогено ткиво.

Според италијанскиот економски портал Летера, Макијоне доживеал срцев удар за време на оперативниот зафат и потоа западнал во кома.

Маркијоне беше визионер, но и преговарач со цврст став, особено во поглед на барањата на синдикатите, како и на случувањата во формула 1. Неговите маркантни коментари ќе се цитираат уште долго време.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

198
27 shares, 198 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743