154
22 shares, 154 points

Серџо Маркијоне ја комплетираше санацијата на италијанско американскиот концерн Fiat Chrysler. Од крајот на јуни, големиот производител на автомобили ќе биде целосно слободен од долгови. Тоа го соопшти синоќа овој 65-годишен менаџер, при претставувањето на новата стратегија на концернот, на тест патеката Балоко, во близина на Торино

Маркијоне може спокојно и заслужено да си замине во пензија во 2019 година. Познавачите на браншата вчера можеа да забележат мала промена кај Итало-Канаѓанецот. Под темниот пуловер, којшто е негов заштитен знак, одвај се наѕираше вратоврска. Маркијоне вети дека ќе го направи овој стилски преседан за него, доколку го ослободи Fiat Chrysler од долговите.

Тој го презеде раководењето со Fiat во 2004 година, во екот на кризата. По неполна деценија, италијанскиот гигант го презеде Chrysler, кој и самиот беше во незавидна финансиска позиција. Од оваа појдовна точка, FCA дожива комплетна економска пресвртница.

Нов петогодишен план за марките на Fiat Chysler

Маркијоне го претстави новиот петогодишен план, којшто предвидува поголеми промени кај марките Jeep, Alfa Romeo, Maserati и Ram. Најмногу внимание му се посветува на главниот произведувач на профит во компанијата, специјалистот Jeep. Наспроти тоа, матичната марка Fiat постепено ќе го губи своето влијание.

Електричните автомобили и роботизираното возење ќе станат важен дел од понудата на концернот до крајот на 2022 година. Како што претходно објави Bloomberg, бизнисот со финансирање на продажбата на автомобили во САД, којшто досега се одвиваше преку банкарскиот гигант Santander, во иднина ќе се води директно во концернот.

Берзата реагираше позитивно на најавите од Маркијоне. Вредноста на акциите на моменти растеше и до четири проценти, по што курсот заврши во минус. Инвеститорите сепак не се во паника. Напротив.

Од спојувањето на Fiat и Chrysler во есента 2014 година, акциите пораснаа за околу 350 проценти. Во тој поглед, FCA е апсолутен шампион во браншата, тоа го нема постигнато ниту еден концерн.
Ветувачки резултати пристигаат и од продажбата на пазарот во САД. Во минатиот месец, продажбата на Jeep и Ram се зголемила за единаесет проценти.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
22 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813