139
20 shares, 139 points

Италија издаде монета во знак на 60-годишнината на Fiat 500. Монетата со препознатливиот профил на „чинквеченто“ e со вредност од пет евра и ќе се изработи во само 4.000 примероци.

Италијанското министерство за економија денес издаде монета со профилот на Fiat 500. Со серијата од 4.000 примероци, монетата со номинална вредност од пет евра ќе најде место кај пасионираните колекционери.

На предната страна е прикажан Fiat 500 од 1957 година, со актуелниот модел во заднина и со испечатен текст „Repubblica Italiana“. На опачината се наоѓа препознатливиот профил на оригиналниот „500“ и годините 1957 и 2017 – за стартот на производството на легендарниот модел и годината на издавање на монетата.

Издавањето на монетата се надоврзува на настаните со коишто се одбележуваат шесте децении на Fiat 500. Пред неколку месеци беше издадена и комеморативна поштенска марка.

https://youtu.be/_ABZcmBHUE8

Спектакл-мајсторите го снимија и првиот краткометражен филм во продукција на Fiat, наречен „See you in the Future“ со оскаровецот Едријен Броди и задолжителното присуство на оригиналниот 500 и славеничката верзија од актуелниот модел. Видеото досега има преку 19 милиони прегледи.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

139
20 shares, 139 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format