132
18 shares, 132 points

Италијанците планираат да развијат брза верзија од кросоверот 500X, којашто ќе биде добро освежување откако спортското одделение Abarth од лани остана само со Fiat 500.

Кросоверот Fiat 500X доживеа светска премиера само пред една недела и ќе се појави во продажба во почетокот на следната година. Но, веќе се јавија гласини дека Италијанците планираат да понудат и верзија Abarth од овој модел. Малечкиот кросовер на заедничка основа со Jeep Renegade е совршен за изведување на спортска верзија со знакот на Abarth, имајќи ги во предвид одличните возни својства на 500X, но и можноста за комбинирање со погон на сите тркала.

Најсилната стандардна верзија на 500X за западноевропскиот пазар ќе вози со 1,4-литарски бензинец од генерацијата Multiair II со турбонатполнење и 170 КС, додека од верзијата на Abarth се очекува моќноста да достигне далеку над 200 КС. На тоа секако ќе се надоврзе и соодветно дотерување на подвозјето, за извлекување на максимумот спортски гени од подвозјето на малечкиот кросовер на Fiat.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
18 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813