169
25 shares, 169 points

Светската автомобилска федерација и Формула Е денес ги објавија првите дигитални слики од следната генерација електрични болиди, со коишто ќе стартува петтата сезона на сé повозбудливата тркачка серија. Новиот болид на струја ќе се појави пред јавноста за првпат на салонот во Женева, на 6-ти март.

Од сезоната 2018/19, во тркачката серија Формула Е ќе возат комплетно нови електрични болиди. Втората генерација на електричната формула ќе се користи во следните три сезони. Новиот изглед ја симболизира новата ера за Формула Е и ги прави електричните болиди поразлични во споредба со Формула 1 и останатите врвни категории во мотоспортот.

FIA Formula E Gen-2 3

Додека болидите од првата генерација поседуваа шасија од Dallara, електромотор од McLaren, батерија од Williams и менувач од Hewland, новата електрична формула е развиена под надлежност на ФИА, со ангажирање на врвни светски конструктори и инженери. Ова е прв случај Светската автомобилска федерација самостојно да развие автомобил. Тркачките тимови самостојно ќе ги произведат компонентите од возилото и од погонската спрега, според спецификациите на Федерацијата.

Формула Е им носи вредни искуства на производителите на електрични автомобили

Капацитетот на батериите е речиси двојно зголемен, со што соодветно се зголемува и досегот на Формула Е. Тимовите од следната сезона ќе можат да извозат цела трка под максимално темпо, без потреба од смена на возилата среде трка. Тоа е придобивка од напредокот во батериската и погонската техника, постигнат за само четири години од стартот на серијата.

Ова се мошне возбудливи времиња за Формула Е. Денес за првпат го прикажуваме дизајнот на болидите од следната генерација и убеден сум дека сите се возбудени од нивниот футуристички и напреден изглед. Горд сум на тоа што ФИА раководеше со развојот на овој автомобил, што е новитет за Федерацијата, а проектот е голем успех Жан Тод, претседател на ФИА

Во актуелната, четврта сезона во Формула Е учествуваат 10 тимови и 20 возачи. Првенството се вози во 10 градови на пет континенти. Првата трка сезонава се возеше во Хонг Конг, на 2-ри и 3-ти декември. Првенството е се попривлечно за големите производители на автомобили. Во петтата сезона пристигаат BMW и Nissan, една година подоцна се приклучуваат Mercedes и Porsche.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Формула Е генерација 2

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Римскиот Колосеум доживеа и електрична формула

Беспилотни болиди за првпат на трката во Формула Е во Буенос Аирес

Формула Е вози круг побрзо од лимузините во WTCC


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

169
25 shares, 169 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743