149
29 shares, 149 points

Ferrari пред неколку години имал планови за преземање на британската луксузна марка Aston Martin. Тоа го пренесува агенцијата Блумберг, повикувајќи се на инсајдерски информации

Aston Martin од утре ќе котира на лондонската берза. Како информација којашто може да влијае врз вредноста на акциите, агенцијата Блумберг денес пренесува дека Ferrari пред неколку години планирал да ја презеде сопственоста над традиционалната британска марка со вреден имиџ.

Aston Martin Vantage

Италијанците почнале да ги разгледуваат опциите уште во 2014 година, откако кормилото на спортската марка го презеде Серџо Маркијоне, кој почина во јули. Намерата била Ferrari да ја збогати својата моделска понуда надвор од традиционалните сегменти на суперспортската марка, заради привлекување нов и поширок круг купувачи. Плановите биле напуштени, откако менаџментот решил Ferrari самостојно да развива нови модели. Акциите на компанијата се најдоа на берзата во октомври 2015 година.

Според Блумберг, воведната вредност на акциите на Aston Martin изнесува 19 фунти. На берзата се понудени една четвртина од акциите на луксузната марка.

Само за милијардерски очи: Aston Martin DB5 за хоби-шпиуни


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
29 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743