145
22 shares, 145 points

Ferrari во соработка со специјалистот PPG разви нова постапка на лакирање на ниска температура. Маранело прв во браншата почнува со користење на новата технологија

Ferrari е првиот производител во браншата што воведува нискотемпературно лакирање за своите возила. Технологијата пристига од специјалистот PPG и го докажува лидерството на Ferrari во примената на најсовремените достигнувања во индустријата. Во 2004 година, Маранело прв воведе лакови што се растворливи во вода, како технологија што дава голем придонес за зачувувањето на животната средина.

Двокомпонентниот систем на лакирање поседува транспарентен слој со специјална формулација, којшто овозможува лакот да се пече на 100 место на 150 степени Целзиусови. На тој начин се смалува потрошувачката на енергија, а се зголемува одржливоста на производствениот процес.

Тоа што Ferrari е предводник во примената на нови технологии се објаснува преку цената на возилата: Таму каде што се штеди до цент, новите технологии пристигаат последни

Тајната на „нискотемпературното печење“ е во новиот стврднувач, којшто ја зголемува хемиската и механичката отпорност на лакот. Новата формула го подобрува и меѓусебното поврзување на слоевите од лакот, а тоа директно ја подобрува хемиската хидрофобност и ја смалува водопропустливоста.

Уште една предност е тоа што карбонските и композитните делови сега може да се печат заедно со школката. Тоа ја смалува шансата за отстапување во бојата меѓу различните делови од возилото.
Новата технологија му овозможи на Ferrari да изведе дури 61 основни бои, комбинирајќи металик основа со транспарентен слој кој содржи матирани или сјајни пигменти.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

145
22 shares, 145 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813