150
21 shares, 150 points

Неколку години кружат гласини за враќањето на Ferrari Dino. Евтиниот модел може значајно да ја зголеми продажбата на марката, но шефовите во Маранело имаат спротивставени ставови.

Според изјавата на првиот човек на италијанската спортска марка за „Automotive News“, мали се изгледите Ferrari Dino да се врати во понудата на марката. Серџо Маркијоне открива дека постојат спротивставени ставови во менаџментот во Маранело околу враќањето на овој модел. Согласно традицијата, првичната идеја беше името Dino да се користи за нов модел што ќе го спушти ценовниот праг на Ferrari.

„Евтиниот“ Ferrari Dino би можел да го загрози имиџот на марката

Дел од шефовите во Маранело сметаат дека би се загрозил имиџот на марката доколку во моделското семејство се воведе „премногу евтин“ автомобил. Од друга страна, Маркијоне не гледа потреба Ferrari да понуди нов, помал и поевтин модел којшто ќе ги привлече помладите купувачи. Според него, на азискиот пазар веќе има голем број млади купувачи на Ferrari.

Ferrari Dino би можел релативно лесно да ја зголеми продажбата на повеќе од 10.000 автомобили годишно. Но, истиот ефект се очекува и од теренецот, кој е сосема извесно дека ќе биде вклучен во понудата на марката по преодот во следната декада.

Dino беше подмарка на Ferrari и носеше сопствено лого

Ferrari го именуваше автомобилот Dino според прекарот на рано починатиот син на Енцо Ферари. Dino практично беше подмарка на Ferrari и неколкуте модели што беа лансирани во периодот меѓу 1968 и 1976 година носеа сопствено лого, место матичното на марката од Маранело.

Во случај менаџментот да се реши за враќање на Dino, неговата цена ќе биде подостапна единствено во споредба со постоечките модели на Ferrari. Влезот во марката моментно чини околу 185.000 евра за Ferrari California T. „Евтиниот“ нов модел со сигурност би чинел најмалку 150.000 евра.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
21 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813