160
21 shares, 160 points

Фотографијата што дизајнерот Филип Плеин ја објави на инстаграм предизвика бурна реакција кај Ferrari. Италијанскиот производител бараше од основачот на модната куќа под неговото име да ја избрише фотографијата од личниот профил.

Дизајнерот Плеин и уметникот Алек Монополи, на „забранетата“ фотографија од Ferrari се сликале со две полуголи моделки, со дречливо зелен Ferrari 812 Superfast во заднина. Кадарот требаше да послужи за промоција на новата колекција спортски обувки на Плеин. Но, идејата не му се допадна на Ferrari.

Адвокатите на спортската марка му испратија писмена жалба на 41-годишниот креатор, во коешто се соопштува ставот на Маранело, дека „таков животен стил воопшто не одговара со марката.“ Покрај тоа, фотографијата имала и сексистички карактер. На Ferrari не му допадна врската меѓу новата колекција на Филип Плеин и автомобилската марка. Од модниот креатор беше побарано во рок од 48 часови да се избришат посочените фотографии, инаку му се заканува судска постапка.

View this post on Instagram

GOT A LOVE LETTER 💌 TODAY FROM THE LAWYERS OF FERRARI 🏎 asking me to delete the picture OF MY PERSONAL CAR WITH MY PERSONAL SHOES 👟 ON IT !!!!! I can’t even put in words how disappointed and disgusted I am about this unfair and totally inappropriate claim against me personally……obviously I love cars and ESPECIALLY FERRARI !!!! I bought my first FERRARI 10 years ago and recently I bought a Ferrari for my mother as her birthday gift !!!! I think it is absolutely ridiculous as a good client to receive such a letter from a company like FERRARI !!! This message goes out to the CEO Louis Carey Camilleri of FERRARI !! If you want to continue treating your loyal clients with such letters from your lawyers you will lose the support from many FERRARI FANS ! 👎 @scuderiaferrari

A post shared by Philipp Plein (@philippplein) on

Плеин ги избриша фотографиите од својот приватен профил на инстаграм и место тоа го објави писмото добиено од италијанската спортска марка. Тој додаде во објавата: „Не можам со зборови да искажам колку сум разочаран и згрозен … Доколку продолжите да ги третирате своите лојални клиенти со вакви писма, ќе ја изгубите поддршката од голем број фанови на Ferrari.

Дизајнерот не пропушти да возврати и денес пушти објава во којашто ја спомнува аферата на шефот на Ferrari, Луис Камелери, со ѕвездата од филмовите за возрасни Савана Самсон.

View this post on Instagram

SCANDAL 🔈 FERRARI CANT PUSH US BECAUSE WE WILL PUSH BACK 🔈 YOU GUYS SHOULD CLEAN UP YOUR OWN MESS BEFORE YOU COME TO ME ! FIRST RULE: never be arrogant and treat your costumers like they are less worth than you ! Everything comes back in life and I am still waiting for my official apology ( I have been personally attacked by THE COMPANY FERRARI because I posted my PERSONAL FERRARI ON MY PERSONAL INSTAGRAM ACCOUNT WITH MY PERSONAL SHOES ON IT !!!!!!! By the way I paid for the car personally too ! NOBODY CAN ATTACK ME PERSONAL AND BLACKMAIL ME WITHOUT ME FIGHTING BACK ! My lawyers will go hard and I will make every step public until FERRARI stops bullying their clients ! RULE NO.2 : NOBODY NEEDS FERRARI BUT FERRARI NEEDS HIS CLIENTS ! NO BRAND CAN BUY ITS CLIENTS……BUT THE CLIENTS CAN CHOOSE WHICH PRODUCT AND BRAND TO BUY !! THE CLIENTS ARE ALWAYS MORE POWERFUL THAN THE BRAND BECAUSE THEY DECIDE ABOUT THE FUTURE SUCCESS AND REVENUE OF THE BRAND !

A post shared by Philipp Plein (@philippplein) on


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

160
21 shares, 160 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *