Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
Пазар

Ferrari заработува 56.000 евра од секој продаден автомобил

Спортската марка од Маранело е вистинска ковачница за пари, кога станува збор за заработката по продадено возило. За споредба, Volkswagen мора да продаде 142 возила за заработка иста кaко Ferrari.

Ferrari е неприкосновен шампион во поглед на заработката. Од секое продадено возило, Италијанците касираат 18 проценти од цената како добивка. При просечна цена на возило од 310.250 евра, произлегуваат по 56.000 евра од секој спортски автомобил. На второто место меѓу автомобилските марки со најголема маржа се наоѓа Porsche со 16,7 проценти, односно 15.641 евра. Според апсолутните бројки, на третото место е групацијата Jaguar Land Rover со 4.068 евра по возило, додека во поглед на маржата, местото му припаѓа на BMW, со 9,5 проценти.

Од големосериските производители, најмногу пари по продадено возило заработува концернот Ford. Американскиот производител на автомобили во првото полугодие остварил заработка од 1.652 евра по возило, што одговара на маржа од 8,7 проценти.

Азиските производители повеќе не заработуваат врвни суми

Азиските производители, првенствено Toyota и Hyundai-Kia, до пред неколку години важеа како печатници за пари. Нивната актуелна маржа на добивка е во просекот. Toyota заработува по 1.602 евра од возило, што значи дека маржата изнесува осум проценти, додека корејската конкуренција доаѓа до 755 евра и маржа од шест проценти.

Концернот Volkswagen е поскромен, со 801 евро и 4,5 проценти. Сведено само на марката Volkswagen, соодветните бројки изнесуваат 395 евра и 1,7 процент. Во овие бројки не влегуваат ефектите од дизел-скандалот. Сите овие вредности се однесуваат само на заработката од автомобилскиот бизнис, не вклучувајќи ги дополнителните ефекти од финансиските услуги или од добавувачките синџири на одделните автомобилски концерни.

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730