113
16 shares, 113 points

„Луѓето што знаат“ го избраа Ferrari за најсилна марка во светот за оваа година. Според влијателното консултантско биро Brand Finance, италијанската марка е посилна од Apple, Google и Disney.

Ferrari е број 1 на ранг листата за оваа година на 500-те најмоќни марки во светот, според консултантското биро Brand Finance. Италијанската марка доби највисоки оцени во подрачјата на желбата за поседување, лојалноста и емоциите кај клиентите, моќниот настап на интернет и задоволството меѓу вработените во компанијата. Како резулат од тоа, Ferrari ја доби највисоката оцена AAA+. Покрај италијанската марка уште десет други компании го добија овој статус, меѓу кои Google, Apple, Disney, Rolex, Coca-Cola и Red Bull F1.

Силни автомобилски марки на списокот Brand Finance Global 500 се и BMW и Porsche, обете со оцена ААА, како и Toyota, General Motors, Ford, Mini и Mercedes-Benz со оцена AAA-. Следни марки што котираат високо се Honda, Nissan, Hyundai, Audi, Chevrolet и Daimler, со оцена АА+. По нив следува групата марки со оцена АА: Renault, Peugeot, Kia Motors, Fiat, Mazda, GMC, Citroen, Lexus и Volvo. На крајот на списокот се марките Subaru (AA-), Suzuki (А+), Dongfeng Motor (A+) и Isuzu (A+).


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

113
16 shares, 113 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813