166
21 shares, 166 points

Во кинеско-американскиот производител на електрични автомобили стануваат сé повеќе нетрпеливи да го прикажат својот прв модел пред публиката. До премиерата во Лас Вегас остануваат уште три недели, сега е на ред фотографија од предниот дел на уште неименуваниот модел, којашто открива дека по целиот „нос“ се протега лента од светлечки диоди.

Нови детали за кросоверот на Faraday Future што треба да му се спротивстави на Tesla Model X пристигаат секој ден. Во претходно објавеното видео, кинеско-американската компанија навести дека нејзиниот прв сериски автомобил ќе забрзува подобро од Ferrari 488 GTB, Bentley Bentayga, па и од Tesla Model X – иако завршницата од спринтот останува неразоткриена.

Графика од светлечки диоди ја имитира маската кај обичните автомобили

Новата фотографија ја открива предната силуета на кросоверот, со типичниот американски дизајн од 1990-те години. По целиот преден дел од автомобилот се провлекува лента од светлечки диоди, на што се надоврзува графика во долниот дел од автомобилот, изведена исто така со диодна техника, којашто симболизира „мрежа“. Тоа е само стилски детал, затоа што на електромобилите не им е потребно спроведување воздух за ладење.

faraday future krosover 3

Оваа „мрежа“ се повторува и во графиката на задните светла, секако, развлечени по целата ширина на каросеријата. Логото на марката е изведено како дел од оваа светлечка графика. Највпечатливо е сепак тоа што во силуетата на кросоверот се забележува целосно искористување на отсуството на голем мотор под хаубата. Како резултат од тоа, кабината е извлечена понапред отколку кај било кој друг автомобил.

faraday future krosover 2

Уште три недели остануваат до премиерата на првиот сериски модел на Faraday Future, којашто ќе се случи на саемот на потрошувачка електроника во Лас Вегас, во почетокот на јануари. Судејќи според динамиката со којашто Faraday Future ги објавува деталите од својот кросовер, до премиерата ќе се дознае уште многу за новиот електромобил.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

166
21 shares, 166 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format