133
18 shares, 133 points

Најголемата социјална мрежа се подготвува за следниот крупен залак. Популарната апликација за навигација Waze може за многу кусо време да премине во сопственост на Facebook.

Според пишувањата на медиумите, Facebook преговара за купување на апликацијата за навигација Waze во вредност до една милијарда долари. Waze е корисничка база во која корисниците разменуваат информации за застоите, незгодите и полициските радари.

Компанијата Waze е основана во Израел и моментно има меѓу 40 и 50 милиони корисници. Апликацијата го пресметува патот врз основа на информации од корисниците и дејствува како еден вид интернет мрежа за возачите. Меѓу другото, станува збор за една од апликациите кои шефот на Apple, Тим Кук, ги предложи минатата година како алтернатива на првата сопствена картографија на концернот iPhone, откако истата се покажа релативно  проблематична.

Waze ќе овозможи корисниците да имаат пристап на Facebook и во автомобил, со што дополнително ќе се зголеми базата на корисници. Во исто време апликацијата ќе посредува и во пренесување на локални реклами. Купувањето на Waze ќе му донесе нови поени на Facebook во борбата со Google. Картографијата е еден од темелите на гигантот меѓу машините за пребарување. Основачот на Waze, Ноам Бардин, објаснува дека „Картите на мобилните уреди се исто што пребарувањето е на интернет.“ Waze се финансира главно од локални реклами.

Facebook се ориентира на мобилни телефони и таблети, поради тоа што постојано расте уделот на корисници кои пристапуваат на мрежата од преносни уреди. Парите доаѓаат исклучиво од реклами и мора да се бараат нови форми за тоа. Доколку Waze се продаде за една милијарда евра, тоа ќе биде најскапата зделка на Facebook.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

133
18 shares, 133 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743