186
25 shares, 186 points

Неколку европски производители на автомобили најавуваат поскапување на своите модели на кинескиот пазар, поради заострувањето на трговскиот спор меѓу САД и Кина

Поради трговскиот спор меѓу САД и Кина, двете најмоќни економии во светот, некои производители на автомобили веќе планираат да ги зголемат цените на пазарот во Народната Република. BMW во петокот соопшти дека ги калкулира „неопходните поскапувања“ за моделите коишто ги произведува во САД и оттаму ги извезува на кинескиот пазар. Во фабриката во Спартанбург, во Јужна Каролина, се произведуваат повеќето моделски серии од теренската гама X на Баварците. Лани од американската фабрика на BMW биле испорачани 100.000 теренски возила за пазарот во Кина.

Претходно реагираше и Daimler, кој им соопшти на своите акционери дека очекува намалување на заработката, како последица од трговскиот спор. Производителот на Mercedes наведе дека зголемените царини во Кина, за автомобили што се произведени во САД, не треба целосно да се префрлат на товар на купувачите.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

186
25 shares, 186 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format