147
19 shares, 147 points

Конзорциумот Euro NCAP од следната година ќе стартува со тестирање на системи што самостојно запираат кога возилото наидува на пешак. За таа цел ќе се користат специјални кукли за тестирање. За добра оцена е потребно системот самостојно да го запре возилото и да спречи незгода со пешак при брзини до 40 km/h, односно да ги ублажи повредите на пешак кога возилото се движи со брзина до 60 km/h. Euro NCAP ќе користи три различни сценарија: Возрасен пешак во одење, возрасен пешак во трчање и дете што ненадејно истрчува од зад паркиран автомобил.

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
19 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *