161
23 shares, 161 points

Брисел ќе ја зголеми максималната казна за компаниите што ги прекршуваат правата на големи групи потрошувачи. Во иднина, казните би можеле да достигнат до 4% од годишниот промет на овие компании. Унијата е решена да стави крај на прекршувањето на правилата од страна на производителите на автомобили и технолошките гиганти.

Еврокомесарката Вера Јоурова верно ја отслика идната позиција на потрошувачите во својата изјава: „Здруженијата на потрошувачи конечно ќе им покажат заби на измамниците. Мамењето не смее да е евтино.“ Во среда ќе се гласа за предлогот, групи на потрошувачи да добијат право да поднесат заедничка тужба, а воедно и организациите за заштита на правата на потрошувачите да можат построго да ги казнуваат прекршителите.

Околу 350.000 автомобили со дизел мотор откупени од сопствениците лежат на огромни плацеви во САД

Регулаторите на ЕУ негодуваат затоа што европските сопственици на автомобили од Volkswagen не можеа да користат исти правни инструменти како купувачите во САД, на коишто им беа исплатени високи оштети, откако властите утврдија постоење на недозволени уреди за манипулирање со издувните гасови. Неодамна до јавноста допреа фотографиите на коишто се гледаат плацевите со стотици илјади автомобили на Volkswagen во САД, кои беа откупени од сопствениците.

Според Јоурова, само две национални организации за заштита на правата на потрошувачите се избориле да им биде исплатена отштета од Volkswagen, во вкупна вредност од 5,5 милиони евра. Тоа е неспоредливо со десетте милијарди долари со коишто беа отштетени американските купувачи.

Шпанците се придружуваат во отсакувањето на дизелот

Дизел скандал и во BMW: Сервисен повик за 11.000 возила

Заминувањето на дизелот не ги зголемува емисиите на СО2

Само третина од новите автомобили во Германија се дизели

ЕУ наплатила 413 милијарди евра автомобилски даноци


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

161
23 shares, 161 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813