140
21 shares, 140 points

Комисијата на ЕУ и натаму е незадоволна од квалитетот на воздухот во повеќе држави и региони во Унијата. Против овие држави ќе биде поднесена тужба, и тоа во многу скоро време. Европа не попушта во спорот околу превисоката загаденост на воздухот во девет држави.

На средбата на министрите за животна средина во Софија, комесарот за животна средина Кармену Вела изјави: „Јасно посочив на тоа дека постојат неприфатливи пречекорувања на граничните вредности за квалитетот на воздухот во голем број региони во Европа. Комисијата е незадоволна од таа ситуација.“

Италија, Чешка, Германија, Романија, Словачка, Унгарија, Франција, Шпанија и Велика Британија се на „црната листа“ на заштитниците на животната средина во ЕУ

Вела во јануари пријави девет европски држави во Брисел и им даде последна шанса за преземање на брзи и одржливи мерки за зачувување на квалитетот на воздухот. Комесарот најави дека овие држави наскоро ќе мораат да се соочат со последиците, доколку не преземат мерки: „Тоа подразбира и казни, особено во случаите кога дополнителните, веродостојни, краткорочни и ефикасни мерки не покажуваат резултати.“ Против овие земји ќе биде поднесена тужба пред Судот на ЕУ.

Моментно е во тек проверката на предложените дополнителни мерки за подобрување на квалитетот на воздухот во повеќе европски градови. Решението ќе се донесе заедно со следниот пакет на случаи на прекршување на договорот на 26-ти април.

Вака германските градови го решаваат загадувањето од дизелот

Загадениот воздух го загрозува туризмот во Бангкок

Вистинското возило за загадено Скопје и викенд на Водно

Топ 10 Најголеми заблуди околу аерозагаденоста во Македонија

Дизелите чмајат на германските плацеви, ни претстои ли нова инвазија загадувачи?

Овие автомобили се шампиони во загадување на животната средина

Во потрага по мистериозниот загадувач на македонскиот воздух

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

140
21 shares, 140 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format