118
19 shares, 118 points

Енцо Анселмо Ферари, син на Алфредо и Адалгиза, роден е во Модена на 18-ти февруари 1898 година. Тој уште како дете покажувал голема љубов кон автомобилите, којашто била дополнително поттиката од тоа што неговиот татко поседувал сервисна работилница. Енцо Ферари на светот му подари една од најголемите автомобилски марки на сите времиња. Покрај тоа што марката со неговото име практично е синоним за автомобил и за сите вредности на автомобилизмот, „Ил Комендаторе“ е еден од најголемите амбасадори на италијанскиот дух низ светот. Тој беше и една од највлијателните личности на 20-от век.

За одбележување на 120-годишнината од неговото раѓање, во родното место на Енцо се организираше изложба на фотографии, во комплексот во когошто денес се наоѓа Музејот Енцо Ферари во Модена. Фотографиите прикажуваат различни фази од неговиот живот: Од детство до полнолетство, од неговата кариера како возач до менаџер и производител, покрај незаборавните тркачки имиња, како Нуволари, Кастелоти и Вилнев.

Незамисливо е дека Енцо Ферари се родил во 19-от век,“ коментира шефот Серџо Маркијоне. „Тој беше личност со исклучителна визија и способност да менаџира со персоналот и ресурсите, како и силен претприемачки дух и извонредна храброст. Што ли би постигнал тој, доколку имаше пристап до денешните технички ресурси и знаења. Белегот што тој го остави во светот останува извор на гордост за сите нас во Ferrari и за цела Италија.“


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Одбележување на 120-годишнината од раѓањето на Енцо Ферари

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Ferrari Portofino доаѓа во замена за California

Отворен новиот музеј на Енцо Ферари во Модена

Ferrari F40: Три децении од последниот автомобил на Енцо

Кавалкада на Ferrari по шести пат: Најексклузивниот собир на „фераристи“

Одбележување на 50-годишнината на Ferrari во Јапонија со ексклузивниот J50


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

118
19 shares, 118 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813