163
72 shares, 163 points

Македонската „Електромобилност“ ќе соработува со здруженија од Србија, Романија, Грција и Бугарија со цел да се забрза преоѓањето на електричен погон на регионално ниво.

Во рамките на Форумот за паметни градови и мобилност (Smart Cities and Mobility Forum) кој се оддржа во Софија на 26-ти март, здруженија за електрична мобилност од пет балкански земји се согласија да соработуваат со цел да се забрза прифаќањето на електричната мобилност во регионот.

Оливер Велковски (прв од десно), како претставник од Електромобилност Скопје, на потпишувањето на соработката со колегите од регионот

New photo by Automedia MK / Google Photos

Македонското здружение за промовирање на електрични возила Електромобилност Скопје, во иднина ќе вложува заеднички напори на ова поле со Здружението за електрични возила од Бугарија, со Националното здружение за електрични возила од Србија, Здружението за промовирање на електрични возила од Романија и Институтот за транспорт од Грција.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Потпишан е долгорочен Меморандум за разбирање, со кого што се предвидува заедничко разгледување на пречките за електричната мобилност, како и преземање активности со кои ќе се влијае врз владите во одделните земји и врз локалните власти при преоѓањето во ерата на електричниот погон. Меѓу бројните цели на соработката спаѓа и усогласување со регулативите за имплементација на мрежата од полначи за електрични возила, како и имплементација на прекуграничната мрежа од полначи.

Електричните возила на најтивок, а најгласен собир во Скопје

Електромобил за 16.000 евра стартува со производство во Германија

Електромобилите со двапати помал сервис од обичните

Volkswagen ќе постави 2.400 полначи за електромобили во Британија


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

163
72 shares, 163 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *