175
23 shares, 175 points

Производителот на правосмукалки Dyson најавува три електрични автомобили. Во објавата на „Фајненшел Тајмс“ се наведува дека првиот модел ќе се појави во 2020 или 2021 година. Моделите што ќе следат потоа, место литиум-јонски батерии ќе поседуваат батерии со нова технологија.

Британскиот производител на апарати за домаќинство Dyson планира да го оствари својот пробив на автомобилскиот пазар со три модели. Првиот модел што ќе се појави во продажба ќе биде произведен во серија од само неколку илјади примероци, пишува „Фајненшел Тајмс“. Тој ќе помогне да се организира синџирот од добавувачи и ќе послужи за испитување на пазарот. Следните два модела ќе се произведуваат во многу поголема серија.

Во електричните автомобили на Dyson ќе се користи сопствената батериска техника со цврст електролит. Оваа техника овозможува многу поголем капацитет на батериите во споредба со литиум-јонската техника. Toyota најави дека ќе почне со користење на овие батерии во 2025 година. Првиот електричен автомобил на Dyson сепак ќе користи обична литиум-јонска батерија.

На Дајсон може да му успее тоа што на Маск му остана само на збор

Основачот и директор Џејмс Дајсон не ги коментира медиумските објави, но затоа потенцираше уште еднаш дека првиот електричен автомоби од неговата компанија ќе се појави во 2020 или 2021 година. Компанијата Dyson постигна вистинска револуција на пазарот на правосмукалки, откако ја замени праисториската хартиена ќеса во нив со таканаречен циклонски филтер. Денес секоја правосмукалка под 100 евра го поседува овој филтер. Dyson вложува една милијарда фунти во развојот на батерии и уште една милијарда фунти во производство на автомобили.

ФИА ги прикажа новите тркачки болиди во електричната формула

Електричниот пикап пристигна, но не e од Tesla

Електричниот камионет на германската пошта се продава како луд


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

175
23 shares, 175 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813