Гуми

Dunlop произведува нови пневматици за спортските олдтајмери

Сопствениците на олдтајмери не сакаат на своите скапоцени возила да монтираат гуми од модерните генерации. Dunlop им излегува во пресрет со Sport Classic, пневматик со старински изглед, но современа технологија.

Олдтајмерите и јангтајмерите не мора секогаш да мируваат во гаража, чекајќи сопственикот да се смилува и да ги вози. На оние сопственици на стари спортски автомобили што можат да си дозволат почести „излети во историјата“, Dunlop им ја нуди Sport Classic.

Dunlop Sport Classic за олдтајмери и јангтајмери меѓу 1960-те и 1990-те години

Оваа гума со класичен изглед е изработена според постоечките технологии и наменета е првенствен за спортски модели од периодот меѓу 1960-те и 1990-те години. Тука спаѓаат легенди како Porsche 356 и Ferrari Dino, но и безвременски крстосувачи како Mercedes SL од типот 107 или Volvo Amazon, Ford Capri и серијата 02 на BMW.

https://photos.app.goo.gl/AF3UmkryfkvIfU4o1

Серијата Sport Classic е достапна во десетте најчести димензии од тој период. Зад гумите стојат 10.000 часа развој, 900 тестирања на пробни валци и 150.000 извозени километри, како и 100 тестирања во практика на патеките во Луксембург, Франција и Португалија.

Специјална облога над појасот ја зајакнува каркасата и на тој начин овозможува да се постигне оптимална газечка површина. Смешата на гумата е иста како кај модерните генерации. Грубите и многубројни блокови во дизајнот на газечката површина се грижат за добар контакт со подлогата на влажен пат и за солидно истиснување на водата. Според производителот, возните својства на Sport Classic на влажно се споредливи со модерните гуми на Dunlop.

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729