163
22 shares, 163 points

Сопствениците на олдтајмери не сакаат на своите скапоцени возила да монтираат гуми од модерните генерации. Dunlop им излегува во пресрет со Sport Classic, пневматик со старински изглед, но современа технологија.

Олдтајмерите и јангтајмерите не мора секогаш да мируваат во гаража, чекајќи сопственикот да се смилува и да ги вози. На оние сопственици на стари спортски автомобили што можат да си дозволат почести „излети во историјата“, Dunlop им ја нуди Sport Classic.

Dunlop Sport Classic за олдтајмери и јангтајмери меѓу 1960-те и 1990-те години

Оваа гума со класичен изглед е изработена според постоечките технологии и наменета е првенствен за спортски модели од периодот меѓу 1960-те и 1990-те години. Тука спаѓаат легенди како Porsche 356 и Ferrari Dino, но и безвременски крстосувачи како Mercedes SL од типот 107 или Volvo Amazon, Ford Capri и серијата 02 на BMW.

https://photos.app.goo.gl/AF3UmkryfkvIfU4o1

Серијата Sport Classic е достапна во десетте најчести димензии од тој период. Зад гумите стојат 10.000 часа развој, 900 тестирања на пробни валци и 150.000 извозени километри, како и 100 тестирања во практика на патеките во Луксембург, Франција и Португалија.

Специјална облога над појасот ја зајакнува каркасата и на тој начин овозможува да се постигне оптимална газечка површина. Смешата на гумата е иста како кај модерните генерации. Грубите и многубројни блокови во дизајнот на газечката површина се грижат за добар контакт со подлогата на влажен пат и за солидно истиснување на водата. Според производителот, возните својства на Sport Classic на влажно се споредливи со модерните гуми на Dunlop.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

163
22 shares, 163 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743