147
20 shares, 147 points

Dodge Charger од 1969 година, претходно поседуван од филмската легенда Брус Вилис и од музичката ѕвезда Џеј Кеј, оди во потрага по нов сопственик. Наддавањето се одржува на 24-ти февруари во Британија, во организација на познатата наддавачка куќа Силверстоун.

Со каросерија лакирана во сјајна црна боја и со оригиналниот кожен ентериер, овој Dodge Charger е изработен според истата спецификација како во култниот филм „Bullitt“ од 1968 година. Филмските и авто фановите ги помнат сцените кога Стив Мек Квин го гони Dodge Charger R/T 440 Magnum со својот Ford Mustang GT.

Dodge Charger 'Bullitt' 1969 nosecka

Charger губи на филмското платно, но не и конкретниов примерок. Светски мега ѕвезди седеле зад воланот. Брус Вилис го добил автомобилот на подарок од неговата прва сопруга Џеми Мур и останал десет години во негова сопственост. „Амеро-снагаторот“ во 2008 година го купува Џеј Кеј и го пренесува од оваа страна на големата бара, во Велика Британија.

Темниов Dodge Charger би бил доволно интересен и без мега-ѕвездите во неговата историја

Во 2014 година, фронтменот на „Jamiroquai“ вложува 25.000 фунти во обновување и тјунирање на моторот. Познатиот авто-ентузијаст вложува во сите подрачја, со цел да се извлече максимумот. Во звукот на моторот, исто така. Според менаџерите на наддавачката куќа, ова е најдобриот примерок од Dodge Charger со спецификација „Bullitt“ што моментно се наоѓа на пазарот.

Dodge Charger 'Bullitt' 1969 int

Со 8,2-литарски V8 и тристепен автоматски менувач, ова моќно парче се очекува да достигне вредност меѓу 50 и 60 илјади фунти, кога ќе добие нов сопственик пред крајот на месецов. Наддавањето за Dodge Charger ќе биде меѓу клучните моменти за време на тркачкиот викенд со стари автомобили, кој се одржува во Ворвикшир.

Mustang Bullitt и Edge ST само за американскиот пазар

Porsche 917 од „Леман“ бара нов сопственик за 16 милиони $

Auto Bild ги открива најголемите пијаници меѓу автомобилите


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

147
20 shares, 147 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format