130
22 shares, 130 points

Учеството на дизелот во продажбата на автомобили на европскиот пазар продолжи да се намалува и достигна најниско ниво во последните 17 години

Пред само една година, дизелот учествуваше во продажбата на автомобили на европскиот пазар со 46 проценти. Според статистиката за првото полугодие, уделот на автомобилите со дизел мотор се смалил драстично, на само 37 проценти. Тоа значи дека само еден од секои три продадени автомобили има дизел мотор под хаубата.

Интересот меѓу купувачите опаднал најмногу во Норвешка и Велика Британија, кадешто уделот на дизелот во првото полугодие изнесува само 32, односно 30 проценти. Во Словенија, Финска и Белгија исто така се забележува голем пад во продажбата на автомобили со дизел мотор. На Балканот, уделот е паднат на само 28 проценти, иако овој податок е само релативен, затоа што во исто време се зголемува увозот на користени дизели.

Бензинците и алтернативците профитираат на сметка на дизелот

Моделите со бензински мотори профитираат од падот на дизелот. Нивниот удел во првото полугодие изнесува 56 проценти. До крајот на јуни, во Европа се регистрирани 8,66 милиони нови автомобили. Расте и уделот на автомобилите со хибриден, плагин-хибриден и електричен погон. Во првите шест месеци лани, тие учествувале со 4,3 проценти, во истиот период годинава, нивниот удел се зголемил на 5,4 проценти. Норвешка и натаму е најдобар пример за брзо преоѓање во ерата на чистиот погон и нултата емисија на СО2. Уделот на „алтернативците“ таму изнесува дури 56 проценти од почетокот на годинава.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

130
22 shares, 130 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743