140
19 shares, 140 points

Британците се неуморни во снабдувањето на светот со ексклузивни марки. По Aston Martin, Bentley, Rolls-Royce, нивната авто индустрија наскоро ќе ја препознаваме и по моделите на David Brown.

Марката во зародиш ги објави првите детали околу нивниот спортски автомобил, чија што светска премиера е најавена за 17-ти април, на Салонот на топ марки во Монако. Под каросеријата со впечатлив дизајн што непогрешливо укажува на британското потекло ќе работат подвозје и погонска техника од Jaguar XKR, специјално дотерани за вградување во моделот на David Brown од инженерите на групацијата Envisage.

Тоа значи дека автомобилот со развојно име „Проект Џуди“ ќе користи петлитарски мотор V8 со компресорско натполнење, погон на задните тркала и шестстепен автоматски менувач. Моќноста на моторот не се објавува, но за илустрација се сосема доволни и податоците за спринтот до 60 милји на час (96 km/h) за 4,6 секунди и за крајната брзина од 248 km/h. Тоа се приближно вредностите што моторот со 510 КС ги постигнува и во матичниот Jaguar XKR. Повеќе може да се очекува во возливоста, покрај фактот што каросеријата е изработена од алуминиум.

Новата британска марка ќе им се посвети на купувачите што бараат стилски спортски автомобил со класична концепција, но со модерна технологија и напредни системи.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

140
19 shares, 140 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813