153
20 shares, 153 points

Според германските медиуми, двата големи концерна одбиле да соработуваат со Apple во производството на автомобилот на американскиот гигант. Возилото не е проблем, туку податоците.

Двете најголеми гордости на германската автоиндустрија, концерните Daimler и BMW, одбиваат да соработуваат со Apple во производството на автомобилот за американската фирма. Така пишуваат германските медиуми, повикувајќи се на неименувани извори од браншата. Соработката наидува на неколку пречки, особено околу тоа кој ќе раководи со проектот. Покрај тоа, партнерите не можат да се спогодат и околу располагањето со податоците што ќе се добиваат од самите возила. Разлики во ставовите се јавуваат и околу iCloud, кој очигледно ќе има важна улога во проектот околу iCar.

Преговорите со BMW завршиле уште во минатата година, додека барањето за воспоставување соработка со Daimler е од поскорешен датум. Apple моментно преговара со канадско-австриската компанија Magna, чиишто погони во Австрија се користат за договорна монтажа на автомобили со повеќе производители. Можно е идниот iCar да се произведува во Грац, иако според „Вол Стрит Журнал“, на Apple не му се брза премногу, затоа што продажбата на автомобилот би стартувала дури во 2020 година.

Претходно се појавија шпекулации дека Apple веќе подолго време има ангажирано тим што работи на проектот iCar во Берлин. Овој тим наводно се состои од 15 до 20 млади експерти, кои размислуваат прогресивно и не добиле можност за реализација на нивните идеи кај претходните работодавци во автомобилската бранша. Покрај инженери, тимот го сочинуваат уште софтверски експерти и врвни маркетиншки стратези.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
20 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813