106
15 shares, 106 points

Од 1989 година во Романија се одбележува 1-ви декември како национален празник на обединувањето на Кралството Романија и Трансилванија. По тој повод беше претставена една мошне борбена верзија на Duster.

Воениот Duster е подготвен од Renault Technologie Roumanie и според техничарите целосно ги исполнува барањата на Романската армија и на НАТО за возила за воени потреби.

flota_armata

Duster во стандардната зелена боја на војската мина под Триумфалната капија во Букурешт, со целосна заштита на каросеријата од огнено оружје, со заштитни плочи под возилото, резервоар отпорен на куршуми, како и со вител, и специјални држачи за транспорт со хеликоптер. Највпечатлив е сепак митралезот поставен на покривот, за кого не се откриваат подетални информации.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

106
15 shares, 106 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743