142
19 shares, 142 points

По успехот со „скапата“ верзија на Sandero со каросериски додатоци во стил на теренец и зголемено растојание од подлогата, Dacia ќе ја воведе верзијата Stepway и во своите ванови.

Семејниот ван Lodgy и мултинаменскиот Dokker отсега ќе се нудат и во верзиите Stepway, со мускулест и повпечатлив изглед. Во споредба со стандардните верзии на моделите се променети предниот браник, а кај Lodgy и задниот браник, додадени се заштитни плочи за подвозјето напред и назад, предните магленки се врамени во основа со изглед на матиран хром, штитници се поставени на арките на крилата, додека носачите за багаж на покрив, куќиштата на надворешните ретровизори и алу-бандажите од 16 инчи се изведени во потемни бои заради контраст. За Lodgy Stepway и Dokker Stepway стојат на располагање пет бои на каросерија, вклучувајќи ја азурно сината боја којашто е достапна само за моделите Stepway.

Соодветно е стилизирана и кабината. Седиштата имаат посебни облоги во темен тон, а прекинувачите и отворите за воздух се врамени во сина боја, исто како и таблата со инструменти. На списокот на дополнителна опрема се нудат неколку интересни ставки по интересни цени, меѓу другото мултимедискиот и навигациски систем Media Nav, клима уред, темпомат или паркинг сензори назад.
Под хаубата на Lodgy Stepway работи бензинец TCe 115, во комбинација со 5-степен мануелен менувач и со потрошувачка од 5,7 l/100km, односно дизелски dCi 110 со вредност на потрошувачка од 4,4 l/100 km. Авантуристичкиот Dokker Stepway ги има истите мотори, плус подостапна верзија на 1,5-литарскиот dCi со 90 КС.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

142
19 shares, 142 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format