140
20 shares, 140 points

Новата спортска марка на Volkswagen за првпат го тестираше електричниот тркач Cupra e-Racer во неговата работна средина, на тркачка патека

Cupra e-Racer го доживеа своето огнено крштевање на тркачка патека во близина на Загреб. Целта беше да се провери како е ускладена тешката батерија со возилото. Досега се вршеа тестови на електриката, електрониката, батеријата, ладењето и погонскиот систем, но тоа беа одделни тестови. Во Хрватска за првпат се тестираше како работат заеднички сите овие компоненти, вградени во возилото.

Батеријата на тркачкиот автомобил со погон на струја се состои од 6.072 одделни тркалезни ќелии, што е еднакво на батерија од којашто може да се напојуваат 9.000 мобилни телефони. Со овој батериски капацитет се исполнуваат правилата за учество на Cupra e-Racer во новиот европски шампионат за туристички автомобили со електричен погон E-TCR (Electric Touring Car Races).

По успешното тестирање во Загреб, тимот ќе продолжи со усовршувањето на одделните системи и ќе се посвети на перформансите на возилото. Според Матијас Рабе, заменик шеф за истражување и развој во Seat, „со Cupra e-Racer сакаме да го подигнеме мотоспортот на следното ниво. Мотоспортот е еден од столбовите на Cupra и горди сме на тимот што го овозможи овој електричен тркачки автомобил.“

Cupra E-Racer

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

140
20 shares, 140 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743