132
18 shares, 132 points

Cupra, новата спортска марка на Seat, започнува со нарачки за Cupra Ateca со 300 КС. Испораките на првиот модел од марката ќе стартуваат во декември. Цената во Германија е 42.850 евра

Првиот модел на Cupra, порано ознака за спортските топ-модели на шпанската марка, а сега подмарка на Seat, ќе почне да ги вози своите сопственици во декември. Цената на Cupra Ateca со дволитарски TSI и седумстепен менувач со двојна спојка, со 300 КС и вртежен момент од 400 Nm, изнесува 42.850 евра на германскиот пазар. Спринтот на спортскиот СУВ со стандарден погон на сите тркала трае 5,2 секунди, крајната брзина изнесува 247 km/h.

cupra ateca

Во стандардната опрема на Cupra Ateca спаѓаат виртуелен кокпит со дисплеј од 10,25 инчи. Купувачите имаат можност да доплатат за спортски сопирачки од Brembo и бандажи од 19 инчи во боја на бакар. За каросеријата стојат на располагање шест бои. Нарачките за моделот ги примаат овластените дилери на Seat. Во меѓувреме постојат повеќе од 100 дилери, коишто се специјализирани за новата спортска марка на Seat и на концернот Volkswagen.

Спортската изведба FR ја заокружува гамата на Seat Ateca

Ateca Cupra „фатена“ во фабричкиот двор на Seat

Електричната Cupra e-Racer првпат на тркачка патека


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
18 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format