143
19 shares, 143 points

Според деталните пресметки што секоја година ги прави клубот АДАК, во Шведска, Австрија и Германија во просек се најниски трошоците за возило и за приколка, како и за користење на инфрастуктурата на автокампот.

Водичот за кампување на АДАК, кој може да се забележи и на поопремените станици за полнење гориво кај нас, излезе во новото издание за 2019 година, со ажурирани цени и совети. Според истражувањата на клубот, тричлена фамилија со дете до 10-годишна возраст, во екот на летната сезона ќе плаќа дневно во просек по 37,56 евра во европските автокампови. Во цената се вклучени такса за автомобил и приколка, како и најважните придружни трошоци, меѓу кои струја, топол туш и престој.

Одделно по земји, најскапа годинава е Италија, со просечно 48,35 евра по ден. Втора е Швајцарија со 44,90 евра за семејно преноќување, по неа следат Данска (42,02 евра) и Шпанија (40,42 евра). Помалку од 40 евра по ноќ се плаќа во Холандија (39,75 евра) и Хрватска (38,66 евра). Поевтино од тоа е во Франција (38,54 евра), Австрија (37,02 евра) и Шведска, со 31,46 евра за ноќевање за камперско семејство.

Германија веќе неколку години е најевтино одредиште за автокамперите во Европа. За годинава, просекот за ноќевање во германските кампови чини 30,31 евра, што е за околу едно евро повеќе од лани.

Најголеми поскапувања има во Австрија (+5%), во Италија (+4,3%) и Германија со 4,0 проценти.

Од македонските кампови, надвор од водичот за кампување на АДАК, добар впечаток остава Рино, во Струга.

New photo by Automedia MK / Google Photos

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

143
19 shares, 143 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *