105
15 shares, 105 points

Новата генерација на швапското дуо Cayman и Boxster ќе ги замени имињата со ознаката 718. Проектот на „евтиниот“ Porsche се напушта, затоа има ново позиционирање на дуото.

Шефот за развој Волфганг Хац, неодамна потврди дека Porsche го напушта проектот за „евтиниот“ модел којшто требаше да биде позициониран под купето Cayman и родстерот Boxster. Овој модел требаше да ја носи ознаката „718“. Сега постои голема веројатност дека ознаката ќе се користи за новата генерација на дуото што досега го препознававме како Boxster и Cayman.

Родстерот и купето ќе се појават во ново светло кон крајот на 2015 година, најверојатно со претходна премиера во септември, на салонот во Франкфурт. Новитет е тоа што идните купе и родстер со ознака 718 ќе бидат поевтини од актуелното дуо Cayman и Boxster. За тоа во голема мера ќе придонесе новиот четирицилиндарски боксер, сосема веројатно со турбонатполнење во сите понудени верзии на моќност.

Ознаката 718 и не е толку нова во Porsche. Во 1950-те години, тркачкиот модел на Porsche со оваа ознака постигна победи на неколку тркачки патеки.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

105
15 shares, 105 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743