Нови модели

Cayman и Boxster стануваат Porsche 718

Новата генерација на швапското дуо Cayman и Boxster ќе ги замени имињата со ознаката 718. Проектот на „евтиниот“ Porsche се напушта, затоа има ново позиционирање на дуото.

Шефот за развој Волфганг Хац, неодамна потврди дека Porsche го напушта проектот за „евтиниот“ модел којшто требаше да биде позициониран под купето Cayman и родстерот Boxster. Овој модел требаше да ја носи ознаката „718“. Сега постои голема веројатност дека ознаката ќе се користи за новата генерација на дуото што досега го препознававме како Boxster и Cayman.

Родстерот и купето ќе се појават во ново светло кон крајот на 2015 година, најверојатно со претходна премиера во септември, на салонот во Франкфурт. Новитет е тоа што идните купе и родстер со ознака 718 ќе бидат поевтини од актуелното дуо Cayman и Boxster. За тоа во голема мера ќе придонесе новиот четирицилиндарски боксер, сосема веројатно со турбонатполнење во сите понудени верзии на моќност.

Ознаката 718 и не е толку нова во Porsche. Во 1950-те години, тркачкиот модел на Porsche со оваа ознака постигна победи на неколку тркачки патеки.

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729