131
18 shares, 131 points

Перформанси на спортски автомобил може да се добијат и за помалку пари. Релативно помалку. Британскиот специјалист Caterham ги нуди овие перформанси по дисконтна цена, а се добива и ексклузивност на улиците.

Caterham Cars е марка за познавачи и никому не му пречи тоа што Британците лани продале само 345 примероци од своите автомобили. Затоа, пак, тие што умеат да ја ценат ексклузивноста на марката, имаат можност од годинава да посебнат по новиот модел во понудата на Caterham, родстерот 275. Со перформансите и со цената тој е поблиску до основниот модел Seven 165, отколку до хардкор-верзијата Seven 485. Триесет илјади евра, толку чини овој родстер со 1,6-литарски мотор од Ford, од генерацијата Sigma, со варијабилна работа на брегастите вратила и моќност од 137 КС.

Благодарение на тежината од само 540 килограми, Seven 275 е способен оваа моќ да ја искористи за забрзување од место до 100 km/h за само пет секунди и за крајна брзина од 196 km/h. Производителот го следи принципот на минимализам. Сé што не е неопходно е вишок и тежи. Купувачите што сепак очекуваат барем некаква опрема во Seven можат да избираат меѓу два пакета. Во пакетот S следуваат обложен кокпит и кожени седишта, додека пакетот R е ориентиран строго на тркачка патека и поседува блокада на диференцијал, спортско подвозје и ремени на четири точки. Во вториов пакет следуваат и бандажи од 15 инчи што се десетина проценти полесни од стандардните.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

131
18 shares, 131 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format