Пазар

пазар

Почнува големиот пробив на електричните автомобили

Кина и Норвешка ги задржуваат шампионските позиции во електричниот погон и во првото тромесечје од годинава. Во Кина за три…

BMW продаде 30.000 електрични автомобили до март

Марките BMW и Mini продале 26.858 возила со електрифицирана погонска спрега само во првите три месеци од годинава. Со постигнатиот…

Porsche најмногу продава теренци, Америка најголем пазар

Porsche вози по лентата за престигнување и со 63.500 возила во првото тромесечје продаде за 6% повеќе возила отколку во…

Секој втор Volkswagen се продава во Кина

Од вкупната мартовска продажба, 190.000 возила им се испорачани на купувачите во Европа, што претставува раст од 3,4 проценти. Главната…

Шпанците се придружуваат во отсакувањето на дизелот

На шпанскиот пазар во март се продадени 128.175 автомобили и тоа претставува раст од 2,1 проценти во споредба со истиот…

Германија има субвенции за уште 300.000 електрични автомобили

До 31-ви март, Германците потрошиле само 17,2 проценти од буџетот за субвенционирање на автомобили со електричен погон. Ценовното олеснување го…

Great Wall ќе создава продажна мрежа низ цела Македонија

Кинескиот производител Great Wall носи важни новини на автомобилската сцена во Македонија, со отворањето на новиот центар во Штип. Како…

Кинеските газди на Volvo оствариле заработка од 12 милијарди евра

Geely Auto или кинескиот холдинг што го поседува Volvo, лани остварил промет во висина од 93 милијарди јени, што е…

Просек од 154 КС на автомобилите на Германците

Растечката продажба на СУВ моделите придонесе просечната моќност на автомобилите што се продаваат на германскиот пазар да достигне 154 КС.…

На овие олдтајмери најмногу им пораснала вредноста

Неколку денови остануваат до отворањето на најголемиот салон на олдтајмери во светот, Техно Класика во Есен. Пазарните аналитичари исто така…

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729