Техника

техника

Bugatti произведе сопирачки клешти со 3D-печатење

Осумклипните сопирачки клешти на Bugatti се први што се произведени со 3D-печатење и се најголемите клешти што се вградени во…

Како работи моторот со променлива компресија на Nissan

Дваесет години усовршување и сто прототипи тестирани до крајни граници стојат зад технологијата што Nissan ја воведува во својата престижна…

Паркирање автомобил преку отпечаток од прстот

Автономното возење во последно време најавува неколку практични идеи што би можеле навистина да им се допаднат на возачите. Откако…

Роботски минибус како такси на иднината

Возењето автомобил во светските метрополи во иднина ќе стане бесмислено. Градовите растат, сообраќајот забавува. Визионерите гледаат решение во роботски минибус…

Една педала му е доволна на новиот Nissan Leaf

Лидерот во електромобилноста може да си дозволи екстраваганција со третата (!) генерација на Nissan Leaf. Очигледно се крчка многу ново…

Кога мотоцикли и автомобили ќе се најдат во пријателски муабет

Нова технологија ветува намалување на бројот на незгоди со мотоцикли за една третина. Системот ги разменува податоците меѓу возилата, односно…

Volkswagen со нов мотор на метан, микрохибрид и функција „едрење“

На симпозиумот за мотори во Виена, Volkswagen ги најавува претстојните и идни новитети во погонската спрега. Golf BlueMotion го гасне…

Новиот Mercedes S-Class може да биде попаметен од возачот

Тоа што го почна Mercedes E-Class, сега продолжува во уште поубедлив обем со претстојното моделско освежување на знаменосецот S-Class. Системите за…

Природни материјали ја заменуваат пластиката во автомобилите

Пластиката во новите генерации автомобили сé почесто се заменува со природни материјали како коноп, памук, волна, лен, кокос, егзотични материјали…

Автомобилите ќе добијат надворешни воздушни перници?

За подобра заштита на патниците, добавувачите на автомобилската индустрија моментно работат на развој на нова генерација воздушни перници, коишто се…

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729