Историја

историја

Салонот во Бремен ја отвори сезоната на олдтајмери

Под мотото „Гран Туризмо 2+2: Џетсет за улиците“, во германскиот град Бремен започна првиот салон за олдтајмери во годинашниот календар.…

Запознајте го Suzulight, првиот автомобил на Suzuki од 1954

По повеќе од шест децении, Suzuki уште ги почитува принципите на Шунзо Сузуки, конструкторот на првиот модел на јапонската марка.…

Ова е најстарата 911-ка во сопственост на Porsche

Три години беа потребни за половина век стариот Porsche да се врати во првобитната состојба. Исклучително реткиот автомобил е 57-от…

Германија доби храм за обожувателите на Toyota

Еден од првите дилери на Toyota во Германија уште пред четири децении започнал да ја создава збирката којашто со текот…

Се сеќавате на Беби-Бенц?

Пред 35 години беше претставен Mercedes 190, автомобилот што воведе целосна револуција во дизајнот на марката. Беби-Бенц користеше и бројни…

Како мини-марката smart стана милионска марка

Пред точно дваесет години, тогашниот француски претседател Жак Ширак и германскиот канцелар Хелмут Кол го означија стартот на фабриката „смартвил“…

Opel Senator пред 40 години им ги мрсеше конците на Mercedes & Co

Opel никогаш не бил премиум марка, но честопати се вмешувал успешно во највисоката автомобилска лига. Opel Senator е последниот голем…

Хронологија на 70-те електрични години на Nissan

Оваа марка го има најпродаваниот електричен автомобил во историјата Nissan Leaf, во септември се очекува премиера на неговата трета генерација.…

Овој електричен автомобил е стар 70 години: Nissan Tama

Додека се крчка третата генерација на светскиот шампион Leaf, од историските архиви на Јапонците се пројавува Nissan Tama, електричен автомобил…

Ferrari F40: Три децении од последниот автомобил на Енцо

Пред точно триесет години, светот за првпат го виде Ferrari F40. Создаден за одбележување на 40-годишнината на фирмата, тоа е…

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729