Екологија

екологија и алтернативни погони

Вака германските градови го решаваат загадувањето од дизелот

Германските градови Манхајм, Херенберг и Ројтлинген изработија посебни планови за подобрување на квалитетот на воздухот. ЕУ се закани дека ќе…

Загадениот воздух го загрозува туризмот во Бангкок

Жителите на тајландската престолнина повеќе не излегуваат без маска на улица. Бангкок веќе неколку недели е меѓу најзагадените градови со…

Volkswagen уште произведува со струја од јаглен

Најголемиот европски производител уште не прифаќа дека иднината им припаѓа на електричните автомобили, а се покажува дека и во самото…

Van Hool ќе испорача 40 автобуси на водород во Германија

Белгиската компанија Van Hool ја доби најголемата нарачка за автобуси со водороден погон на европска почва. Станува збор за 40…

Непал забранува автомобили постари од 20 години

Хималајската држава презема строги мерки против загадувањето на воздухот. Од средината на март во Непал се забранува сообраќајот за сите…

Германски еко-активисти: „Запрете ги експериментите на автоиндустријата врз луѓето“

Германските активисти за заштита на животната средина бараат чист воздух и крај на измамите околу издувните гасови. Тие нагласуваат дека…

Bosch Climo e „чувар“ на чистиот воздух во градовите

Мини-лабораторијата за следење на загаденоста на воздухот на Bosch доби награда за иновација на годината на саемот за потрошувачка електроника…

Вработените во Daimler користат бесплатен јавен превоз при висока аерозагаденост

Од следниот месец, вработените во Daimler ќе можат да ја користат работничката книшка за бесплатен јавен превоз до фабриките на…

Електрични камиони носат делови до фабриките на BMW

Откако во јули 2015 година беше направен пионерскиот чекор со 40-тонскиот камион со погон на батерии, во возниот парк на…

Најеколошкото гориво: Водород од сончева енергија

Енергетиката се подготвува за масовно користење на водородот во сообраќајот и во производството на топлинска енергија. Тоа може да се…

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729