164
26 shares, 164 points

BYD, најголемиот производител на електрични автомобили во Кина, побарал поведување полициска истрага за лице коешто лажно се претставувало дека работи како маркетинг менаџер во компанијата, склучувајќи неважечки договори за спонзорство

Кинеската полиција започна истрага за случајот со лице коешто лажно се претставувало дека работи во компанијата BYD и склучувало договори за спонзорство на познати личности и организации. BYD е најголем производител на електрични автомобили во Кина и воопшто глобално, и од 2008 година добива силна инвестициска поддршка од американскиот магнат Ворен Бафет.

Компанијата со седиште во Шензен смета дека делувањето на лицето со име Ли Јуан наштетило на нејзиниот имиџ, исто како и на погодените странки со случајот. Во соопштението до берзата во Хонг Конг, BYD наведува дека Ли Јуан никогаш не бил вработен во компанијата, ниту пак добил овластување да склучува договори во нејзино име. Полицијата е известена и за постоењето на фалсификуван печат, којшто се користел за божемното заверување на договорите.

byd izmama arsenal

BYD во 2016 година официјално го ангажираше актерот Леонардо Ди Каприо да биде амбасадор на електричните автомобили на компанијата. Во април годинава, кинескиот производител стана официјален автомобилски партнер на англискиот фудбалски клуб Арсенал. BYD се сомнева дека овој договор со клубот може да е една од низата измами на Ли Јуан и на неговите соработници.

byd izmama arsenal
Шери Ли, божемна менаџерка за глобално брендирање и ПР на BYD, на потпишувањето на договорот за спонзорство со Винаи Венкатешам, комерцијален директор на Арсенал, на 21-ви мај годинава

Кинеската компанија го издаде соопштението откако по објавите од повеќе светски влијателни медиуми, вредноста на акциите падна за повеќе од 5 проценти. Најоштетена во целиот овој случај сепак е „третата“ страна, односно докажувањето на провизијата којашто им припаѓа на „потписниците“ на договорите за спонзорство вредни милијарди долари.

BYD е кратенка од Build Your Dreams. Некој дефинитивно имал намера да си ги оствари соништата со лажните спонзорства од кинескиот електро-гигант.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

164
26 shares, 164 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813