Вести

Bugatti Veyron е најдобар автомобил во последните 20 години

Читателите на магазинот Top Gear го избраа Bugatti Veyron за најдобар автомобил во последните две децении. Во изборот се најдоа вкупно 50 возила, а гласаа преку 100.000 читатели.

Претседателот на Bugatti Automobiles, др. Волфганг Шрајбер: „Горди сме што Bugatti Veyron ги одушеви читателите на интернационалниот магазин со својата технолошка авангарда и со впечатливиот дизајн“. Станува збор за најмоќниот и најбрз сериски автомобил на светот. Veyron постави два брзински рекорда, последен пат годинава со Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse.

До денес се продадоа преку 300 примероци од двете купе изведби Veyron 16.4 и Super Sport, додека од родстер изведбите Grand Sport и Grand Sport Vitesse, кои што се произведени во серија ограничена на 150 примероци се останати уште 50 возила.

Top Gear UK е еден од најреномираните авто магазини во Велика Британија, со лиценцни изданија во 32 држави и со читачка публика од 9,2 милиони читатели. Магазинот е производ на медиумската муќа која што го продуцира и истоименото телевизиско шоу.

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729