152
20 shares, 152 points

Читателите на магазинот Top Gear го избраа Bugatti Veyron за најдобар автомобил во последните две децении. Во изборот се најдоа вкупно 50 возила, а гласаа преку 100.000 читатели.

Претседателот на Bugatti Automobiles, др. Волфганг Шрајбер: „Горди сме што Bugatti Veyron ги одушеви читателите на интернационалниот магазин со својата технолошка авангарда и со впечатливиот дизајн“. Станува збор за најмоќниот и најбрз сериски автомобил на светот. Veyron постави два брзински рекорда, последен пат годинава со Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse.

До денес се продадоа преку 300 примероци од двете купе изведби Veyron 16.4 и Super Sport, додека од родстер изведбите Grand Sport и Grand Sport Vitesse, кои што се произведени во серија ограничена на 150 примероци се останати уште 50 возила.

Top Gear UK е еден од најреномираните авто магазини во Велика Британија, со лиценцни изданија во 32 држави и со читачка публика од 9,2 милиони читатели. Магазинот е производ на медиумската муќа која што го продуцира и истоименото телевизиско шоу.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
20 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743