136
26 shares, 136 points

Автомобилите со дизел мотор повеќе нема да бидат добредојдени во Брисел по 2030 година. Белгиската влада го одобри планот што беше предложен од министерството за животна средина

Во напорите да обезбеди чист воздух за своите граѓани, Брисел дури размислува да воведе ограничувања и за сообраќајот на автомобили со бензински мотор. Според белгиската министерка за животна средина Селин Фремо, „останатите европски градови постапуваат во истата насока.“

Од 1-ви јануари годинава, градот се третира како заштитена еколошка средина во којашто смеат да пристапат единствено возила со ниска емисија на штетни материи. Во меѓувреме, поголем број европски градови воведоа заштитени зони во коишто е забрането да се пристапува со автомобили со дизел мотор. Плановите беа претставени уште во 2016 година.

Повеќе од половина од домаќинствата во Брисел не поседуваат сопствен автомобил, но и покрај тоа жителите мораат да дишат воздух кој е најзагаден од сите градови во Белгија. Министерот за сообраќај Паскал Смет исто така ја поздрави одлуката и цени дека „забраната за дизелот е дел од решението“.

Во Брисел од 1-ви јануари е забранет сообраќајот за дизели со норма Еуро 1 и Еуро 0. Од следната година, ограничувањето ќе се прошири и на Еуро 2, итн. Специјални камери ги снимаат регистерските таблички на возилата што влегуваат во градот и ги споредуваат со податоците во базата. Во случај на непочитување на забраната, казната изнесува 350 евра. Сопствениците на овие возила сепак можат да купат еднодневна карта за пристап, а во текот на една година имаат можност тоа да го направат осумпати.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
26 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813