156
20 shares, 156 points

Повеќе од 40 модели од 15 автомобилски марки лани излегувале од фабрика со гуми Bridgestone. Меѓу моделите фабрички се опремени со гуми Bridgestone се вбројува електричниот BMW i3s, но и ѕверки како Megane R.S. Trophy или Ferrari Portofino

Најголемиот производител на автомобилски пневматици и производи од гума во светот лани испорачувал вкупно 120 различни димензии на пневматици за автомобилските фабрики во регионот на ЕМЕА, односно Европа, Средниот Исток и Африка. Тоа се за околу една третина повеќе димензии отколку преклани. Гумите на Bridgestone се вградувале во над 40 различни модели од 15 автомобилски марки.

Како гуми од премиум сегментот, Bridgestone често се вградуваат фабрички во моделите на Mercedes, Porsche или Toyota. Многу поголем е обемот на вградување во моделите на Audi, Seat и Skoda на концернот VW, кадешто Bridgestone останува како стратешки партнер. Во Audi, конкретно, двојно е зголемен бројот на вградувани димензии на гуми од овој производител во последните пет години. Сличен е случајот со BMW и со оригиналното фабричко вградување во сериите 3 и 7, како и во X5, X7 и Z4.

Над 85% од ОЕМ-испораките се гуми со дијаметар од 17 инчи и повеќе

Уште неколку модели што излегуваат од фабрика со гуми на Bridgestone: BMW i3s, Toyota Corolla, Audi A6 Allroad, Opel Insignia, серијата 8 на BMW, Porsche Cayenne, Ferrari Portofino, Renault Mégane R.S. и R.S. Trophy. Порај ваквата палета од модели не изненадува што повеќе од 85 проценти од димензиите отпаѓаат на гуми со дијаметар од 17 инчи и нагоре.

Тест на зимски гуми на клубот АДАК: Димензија 175/65 R14 T

Тест на зимски гуми на клубот АДАК: Димензија 205/55 R16 H

Michelin бара да се тестираат и истрошени гуми

АДАК Тест на гуми за сите сезони


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
20 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *