140
19 shares, 140 points

Bridgestone доби уште една тужба во правниот спор против кинескиот производител на гуми Shengtai Group и неговата посестринска компанија Shandong Shengshi Tai Lai. Народниот суд во Чингдао наложи истрага во врска со повредата на патентот за зимските гуми Bridgestone Blizzak VRX. Кинескиот производител Shengtai го користел профилот на овој модел зимски гуми од серијата Blizzak. Отштетата што ќе ја добие Bridgestone изнесува околу 102.000 евра.

Реномираниот производител на гуми поднесе тужба против кинеската компанија пред судот за нематеријална сопственост уште во април годинава. Тогаш се работеше за патент на дизајнот на гумите за товарни возила Bridgestone ST3000.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

140
19 shares, 140 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *