125
46 shares, 125 points

Кај автомобилите од оваа тјунерска работилница зборуваат бројките: 800 КС, ковани бандажи од 23 инчи, крајна брзина од 240 километри на час.

Brabus има нова ѕвезда меѓу своите „суперавтомобили“. Светска премиера на салонот во Женева има Brabus 800 Widestar, преработка врз основа на G 63 AMG. Моторот е веќе класичниот четирилитарски V8 со битурбо натполнење, но и некласични 800 КС и 1.000 њутнметри.

Тоа резултира со вредности кои се сосем неочекувани од еден теренец. Спринтот до сто трае 4,1 секунди, а крајната брзина е ограничена на 240 km/h. Посебно внимание привлекуваат проширената каросерија и кованите бандажи од 23 инчи. Секако дека внатрешноста изгледа исто толку моќно.

Моќноста од 800 КС при 6.600 вртежи во минута е постигната со сопствени турбокомпресори на Brabus, со максимален притисок од 1,6 бар. Врвот на мајсторството на прочуената тјунерска работилница од германскиот Ботроп е гаранцијата до 3 години или 100.000 километри.

New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos

Mercedes-AMG се збогува со шестлитарскиот V12 во S-Class

Mercedes-AMG GLE 53 со мала напомена: Благ хибрид

Mercedes прави игралиште за G-Class во Австрија

Mercedes GLS со приколка за кампување во багажникот

 

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

125
46 shares, 125 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format