144
21 shares, 144 points

Мини-лабораторијата за следење на загаденоста на воздухот на Bosch доби награда за иновација на годината на саемот за потрошувачка електроника во Лас Вегас. Bosch Climo е значително поевтин од постоечките уреди и може да се користи и за мобилно мерење на квалитетот на воздухот.

На саемот за потрошувачка електроника во Лас Вегас, Bosch ќе го претстави системот за следење на микроклимата Climo. Функцијата на овој уред е да реагира брзо при нарушување на квалитетот на воздухот во градовите и веднаш да го пријави проблемот до надлежните институции. Врз основа на деталните податоци што ги испорачува оваа мини лабораторија, градовите можат да носат мерки за соодветно регулирање на сообраќајот во случај на прекумерна загаденост на воздухот. Пред саемот ЦЕС да биде отворен за јавноста на 9-ти јануари, Bosch Climo ја доби наградата за иновација на годината во категоријата на технологија за интелигентен град.

Bosch Climo е развиен во соработка со Intel

Climo е стопати помал, но и десетпати поевтин од досегашните системи. Во развојот на технологијата за мини мерната станица учествуваше и ИТ-гигантот Intel. Системот користи анализа базирана на „cloud“ и го следи квалитетот на воздухот со помош на компактни сензори, преку безжична врска и со специјален софтвер.

Вкупно се следат 12 параметри, како јаглероден диоксид и азотни оксиди, но и температурата, релативната влажност на воздухот, па дури и концентрацијата на полен. Малечката кутија се напојува преку обична струјна мрежа или преку 12-волтна батерија.

За време на одржувањето на најголемиот саем за потрошувачка електроника во светот, Climo ќе го следи квалитетот на воздухот во Лас Вегас.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

144
21 shares, 144 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743