140
19 shares, 140 points

Некогаш славната германска марка Borgward дефинитивно се враќа на сцената. Големиот теренец BX7 штотуку стартува со пробно производство во Кина, а за салонот во Женева веќе се најавува и вториот модел на марката.

Старо-новата германска марка Borgward лани предизвика огромно внимание кај посетителите на салонот во Женева со претставувањето на спортскиот теренец од средна класа BX7. Марката којашто во 1960-те години се вбројуваше меѓу најголемите иноватори во браншата, со тоа и дефинитивно го потврди враќањето во голем стил на автомобилската сцена. На годинешното издание на салонот од 3-ти до 13-ти март, Borgward ќе одржи светска премиера и на вториот модел во својата понуда, на компактниот теренец BX5.

Водечкиот европски магазин Auto Bild во изданието што денес излезе од печат веќе ги објави првите фотографии и детали од новиот модел на Borgward. Продажбата на BX5 на главните европски пазари ќе стартува в година, во верзија со преден или со погон на сите тркала, но и со еден важен „детал“. BX5 ќе се продава во Европа само во верзија со електричен погон или како плагин-хибрид. Според уредникот Кристијан Штајгер, „ограничувањето на електричен или хибриден погон за европскиот пазар е мудар потег.“ На тој начин, моделот од германската марка со кинеска финансиска поддршка ќе се издвојува во понудата во сегментот.

Дизајнот на предниот дел го следи стилот на големиот брат BX7, додека опашот внесува малку подинамична нота. Во фабриката на Borgward во Кина во моментов стартува производството на нултата серија од BX7, за првите испораки на моделот на кинескиот пазар да започнат веќе во текот на летово. Од следната година, BX7 исто така ќе се нуди на поголемите европски пазари. Штајгер оценува: „Неизвесно е дали Borgward е доволно атрактивен со своето мото ‘Accessible Premium’  (достапен луксуз), за да успее да го врати некогашниот успех.“


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

140
19 shares, 140 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743