за

BMW го стави X7 во „темна сенка“

BMW X7 Edition Dark Shadow
BMW X7 Edition Dark Shadow

Специјална серија од луксузниот X7 доаѓа со неколку единствени и исклучителни детали во дизајнот и во опремата, како дело на одделението BMW Invividual. Моделот ќе биде достапен во 500 примероци. Нови специјални бои за X7, X6 и X5 ќе се нудат од август.

Големиот и луксузен BMW X7 веќе ужива посебно место во врвот на понудат во СУВ-сегментот, а баварската марка веќе му подготви уште поексклузивна изведба. Специјалната серија BMW X7 Edition Dark Shadow се одликува со единствени детали во дизајнот и опремата од BMW Individual. Со тоа се нагласуваат и луксузниот амбиент и спортскиот настап на врвниот Х-модел на куќата.

Првото што се забележува кај специјалниот модел секако е бојата од понудата на BMW Individual. Станува збор за „смрзната арктички сива металик боја“, којашто првпат се користи кај X-модел. Со стартот на производството на X7 Dark Shadow, BMW ќе додаде и неколку нови бои од специјалната понуда за X7-6-5.

Моделот е наменет како колекционерски примерок. Изработката во фабриката во Спартанбург/САД ќе започне во август, во серија од 500 примероци. Dark Shadow е достапен на сите пазари на BMW и може да се нарача во комбинација со сите мотори во гамата на X7.

Главното обележје во изгледот е во контрастот меѓу мат лакот на каросеријата и деталите во темен хромиран финиш

Меѓу деталите што се посебни за X7 Edition Dark Shadow се рамките на прозорците, маските на средишните и задните столбови, држачите на ретровизорите и пречките во бубрезите на BMW, со темен хром-финиш. Истото важи и за завршетоците на издувните цевки. Тоа прави контраст со мат бојата на каросеријата.

Дел од пакетот се аеродинамични каросериски додатоци од M Sport. Секако бандажите имаат посебен „збор“. Тука се работи за M-бандажи од 22 инчи со V-краци и мат изведба, со различна димензија на двете оски. Спортски звук од M-издувот исто така не смее да ендостига.

Специјалниот X7 е достапен со шест или седум седишта, со тоа што предните се во комфорна-изведба, со електрично местење и меморија. Ексклузивни детали внатре од BMW Individual се комплетното обложување со мерино-кожа во темно сина и црна боја, со контрастни штепови. Таванот е обложен со алкантара во темно сина боја. Горниот дел од арматурбата табла, исто како и потпирачите за рака во вратите се обложени со мека телешка кожа во темно сина боја. Средината ја облагородуваат и украсни панели од вистинско дрво, со алуминиумски детали.

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
rivian r1t plaza

Tesla го тужи конкурентот Rivian за кражба на деловни тајни

Toyota RAV4 Hybrid Korab32

По највисоките македонски планини со Toyota RAV4: Кораб (1. дел)