129
28 shares, 129 points

Нов член во семејството на BMW M GmbH. Компактниот теренец X3 првпат се појавува во М-верзија, заедно со купе варијантата X4.

Најсилниот шестцилиндарец во историјата на BMW работи под хаубата на X3 M и купе-теренецот X4 M. Трилитарскиот твинтурбо распоплага со моќност од 480 КС и вртежен момент од 600 њутнметри. Како што е ред во последниов период, веднаш е достапна и уште посилна изведба Competition, кадешто следуваат уште 30 КС, односно моќноста се искачува на 510 КС.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Осумстепен автоматик ја пренесува моќта до погонот на сите тркала M xDrive, кој имаше премиера во BMW M5. Погонот става нагласок на задната оска и работи во комбинација со активен диференцијал назад. Спринтот до темпо сто трае 4,2 секунди, односно една десетинка покусо во верзијата Competition.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Каросеријата е зајакната, а подвозјето е дотерано соодветно за екстремната моќност. Возачот може да избира меѓу три режими на електронски регулираните амортизери. Управувањето работи со променлив преносен однос. Целината ја комплетираат сопирачки со спортски перформанси и бандажи од 20 инчи.

New photo by Automedia MK / Google Photos

При избор на динамичен модус на погонската спрега се дозволува дозирано пролизгување на тркалата. Вештите, или само храбри возачи, можат и целосно да ја исклучат контролата на стабилноста. Два различни сетапи можат да се меморираат, за да се вклучат по потреба и желба, преку двете М-копчиња на воланот.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Промените во надворешниот изглед и во кабината се вообичаени за M GmbH. Секако дека верзиите Competition од BMW X3 M и X4 M одат чекор подалеку во ставањето посебен печат во спортскиот стил. Бандажите имаат пречник од 21 инч, полирани и во црна боја. Кој сака уште поекстремно и попрепознатливо, може да посегне по компоненти од карбон.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Цената на BMW X3 M за германскиот пазар изнесува 84.900 евра, додека за варијантата Competition треба да се доплати 8.500 евра. Купе-изведбата BMW X4 M чини 87.100 евра, односно 95.600 евра како Competition.

Електричниот BMW iNext на екстремно тестирање во Поларниот круг

Револуциите почнуваат луксузно: Хибриден BMW 745е со 58 km на струја

Да не се шегуваме, новата серија 7 на BMW им се допаѓа на Кинезите

Хибриден BMW 330e како посебна гордост на баварците


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

129
28 shares, 129 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format