125
17 shares, 125 points

По четири години од појавувањето X3 се подложи на третман за разубавување. Најважниот новитет е под хаубата. Таму работи нов дволитарски дизел мотор.

Освежувањето на BMW X3 се воочува најмногу во предниот дел. Светлата имаат построги контури и со доплата се добиваат светлечки диоди, а на тоа се надоврзуваат повпечатливите „бубрези“ во маската. Ретровизорите се нови и со вградени трепкачи. Останатите промени се однесуваат на браниците, додека во внатрешноста има повеќе хромирани детали, преработено поле за ракување со климата и поголем дисплеј во средишната конзола. Новитети во списокот на дополнителна опрема се можноста за отворање на задниот капак со замавнување со стопалото оздола, проекцискиот дисплеј и средишниот контролер iDrive со поле на допир.

bmw x31

Новиот дизел со 150 КС троши 4,7 литри

Во понудата на мотори за X3 се наоѓаат три бензинци и четири дизели во дијапазон меѓу 150 и 313 КС. BMW премиерно го вградува новиот дволитарски дизел во спортскиот теренец X3, во моделите X3 sDrive18d и xDrive20d. Четирицилиндарецот е изработен целосно од алуминиум и користи впрскување со притисок до 2.000 бари. Моторот ја носи интерната ознака B47, како член на новата генерација на мотори B кои што ќе имаат заедничка основа и компоненти. Од дволитарското првенче подоцна ќе се изведе 1,5 литарски мотор, со скусување на еден цилиндар, но ќе се изведе и шестцилиндарец, со додавање два цилиндра. Моќноста порасна од 143 на 150 КС, а вртежниот момент од 360 њутнметри се постигнува малку порано, при 1.500 вртежи. Во моделот X3 sDrive 18d, со погон назад и мануелен менувач, новакот троши 4,7 литри дизел.

Сите мотори ја исполнуваат нормата Euro 6

Моделот X3 xDrive20d има шест коњски сили повеќе од претходникот, односно 190 КС. Вретежниот момент исто така се зголеми од 380 на 400 њутнметри. Во комбинација со осумстепен автоматик, оваа верзија на X3 со погон на сите тркала троши 5,2 литри дизел. Сите мотори ја исполнуваат нормата Euro 6. Продажбата на освежениот X3 на европскиот пазар стартува во април, а в лето ќе му се придружи новиот X4, како помал брат на купе-теренецот X6.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

125
17 shares, 125 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743