127
18 shares, 127 points

Мајсторите за мобилни апликации за автомобили сега нудат и тјунинг за моделите на BMW со дизел мотор. Перформансите може да се подобрат до 25%, но апликацијата има и некои други корисни можности

Фирмата Carly, со седиште во Минхен, којашто самата се цени како светски лидер во мобилната авто-електроника, прва нуди андроид апликација за ремапирање на моторот преку мобилен телефон. Апликацијата засега е достапна само за некои модели на BMW со дизел мотор, од сериите 1, 3, 5, 6 и 7, како и за моделите од семејството X.

Софтверот е тестиран половина милион километри во реални услови. Според Carly, спринтот до темпо сто се скусува до 25%, вклучувајќи и подобро забрзување од средни вртежи и побрза реакција, што може да се почувствува најдобро при престигнување.

Тјунинг за помалку од 10 минути и враќање на стандардната конфигурација во секое време

Креаторите ја гледаат предноста на Carly во тоа што нема потреба да се посетува тјунерската работилница. Со телефон и со адаптер, процедурата се завршува за помалку од десет минути. Промените може да се откажат во секое време.

Со доплата се добива верзија на Carly со којашто се онеспособува брзинскиот граничник или рециркулацијата на издувни гасови. За разлика од обичното премапирање, стандардната конфигурација се враќа лесно и во секој момент. Оваа опција може да биде корисна за возачите кои со своите автомобили посетуваат и тркачка патека, кадешто можат едноставно да ја активираат екстремната конфигурација.

Апликацијата во основа е достапна за модели на BMW произведени меѓу 2003 и 2009 година. Моментно се развиваат верзии и за други марки. Компатибилноста може да се провери бесплатно откако ќе се симне апликацијата за тјунирање.

Цените стартуваат од 160 евра, вклучувајќи посебни кабли и конектор за дијагностика, којшто се поврзува преку OBD-приклучокот.

Carly наведува дека кај BMW серија 5 од генерацијата E60, меѓузабрзувањето од 100 до 200 km/h е скусено од 32,2 секунди на 20,8 секунди (BMW 525d, 2008 година)

Carly во своето портфолио нуди најразлични видови апликации за BMW, Mini, Mercedes, Porsche, VW, Audi, Bentley, Lamborghini, Seat, Skoda и Renault, почнувајќи од дијагностика и следење на параметрите на моторот, до кодирање, регенерација на ДПФ-филтер и проверка на користен автомобил. Моментно се развиваат апликации за останатите марки, коишто ќе бидат достапни до крајот на годинава.

BMW е сам свој тјунер


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

127
18 shares, 127 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *